dbrwnn
contestada

Kayla made observations about the selling price of a new brand of coffee that sold in three different-sized bags. She recorded those observations in the table below. How much would 32 ounces of coffee cost? Answer format: 12.34

Kayla made observations about the selling price of a new brand of coffee that sold in three differentsized bags She recorded those observations in the table bel class=

Respuesta :

The price per ounce is the same for all 3:

2.10 / 6 ounces = 0.35 per ounce

2.60 / 8 = 0.35 per ounce

5.60 /16 = 0.35 per ounce.

32 ounces is twice as much as 16 ounces ( 16 x 2 = 32)

Multiply the cost of 16 ounces by 2:

5.60 x 2 = 11.20

32 ounces would cost $11.20

ACCESS MORE