Mrs. Adams wants to buy candy bars for her 5th grade class. If there are 24 students in the
class, and the candy bars cost .80 each, how much will she spend for the candy bars?

Respuesta :

Answer:

$19.2

Step-by-step explanation:

24 x .80= 19.2

To check this answer you can divide 19.2 by 0.80 and you get 24

So Mrs. Adams will spend 19 dollars and 2 cents

Hope this helps :)

If it does please mark brainliest :D

Answer: 19.20

Step-by-step explanation:

So multiplication is needed in this question. There are 24 students and 1 candy bar costs 0.80. So we do  

   0.80

   x 24

---------------

   3.20

+16.00

----------------

 19.20

ACCESS MORE