nat12951 nat12951
  • 16-09-2019
  • Mathematics
contestada

John spent. $36 to buy 4 basket balls what was the price per basketball​

Respuesta :

mocylniarb
mocylniarb mocylniarb
  • 16-09-2019
9 because basically it’s 34 divided by 4 = 9 but a lengthy version is you need to find the cost of one basketball which would be to divide from 34 to 4 = 9 which means that’s the price of 1, so the price of 2 basketballs is 18, 3 is 27, and 4 is 36.
Answer Link
morganskye14 morganskye14
  • 16-09-2019
Just divide $36/4 and that gets you nine dollars.
Answer Link

Otras preguntas

how to write 0.997 as a fraction?
Before he shoots the mad dog, Jem and Scout believed that Atticus was _____. lazy useless confused not manly
Adequate fluoride intake during infancy and childhood cuts the incidence of tooth decay by up to _______ percent. A. 5 to 10 B. 10 to 20 C. 20 to 30
What Lesson is Atticus teaching Jem
In Arlana's culture, asking for a second helping of food is considered a compliment to the cook. While visiting with people from another culture, she notices th
what are two numbers that can be multiplied to get 3/8 as the product? (10 points for answers)
Seth is writing a proposal to submit to another company.his title page includes the title,his name,the date,and the name of his company.what else should he add?
How did the allies divide germany at the potsdam conference?
How does Joyce develop this theme of paralysis in “Eveline”?
whats is the solution set of 6x^2-24=0