Respuesta :
Gabriella got the better deal.
To do this you must find the cost per pound ([tex]\frac{cost}{pounds}[/tex])
Clay:
First lets make 2 [tex]\frac{1}{4}[/tex] into decimals to make it easier so both numbers can match in form:
2 [tex]\frac{1}{4}[/tex] = 2.25
cost per pound: [tex]\frac{13.50}{2.25}[/tex] ---> 6
Gabriella:
Again, first lets make 1 [tex]\frac{1}{2}[/tex] into decimals to make it easier so both numbers can match in form:
1 [tex]\frac{1}{2}[/tex] = 1.5
cost per pound: [tex]\frac{6.75}{1.5}[/tex] ---> 4.50
Clay paid $6 per pound of tomatoes while Gabriella only paid $4.50 per pound. This means that Gabriella had a better deal because she paid less.
Hope this helped!
~Just a girl in love with Shawn Mendes
Answer:
Gabriella got the better deal.
Step-by-step explanation:
For each one, you divide the cost by the weight to get the price per :
[tex]4,5 = \frac{6\frac{3}{4}}{1\frac{1}{2}} \\ \\ 6 = \frac{13\frac{1}{2}}{2\frac{1}{4}}[/tex]
Whoever paid the least amount, got the better deal, which in this case is Gabriella, who paid $4,50 for every pound of tomatoes.
I am joyous to assist you anytime.
** Say, GABRIELLA [Junior Moderator], maybe you will soon get better deals like this just competing on The Price is Right.☺️