Describe a Math calculation you frequently encounter in your daily life.

Please help me guys! I know this is for my own opinion but just wanna ask some help for an idea. Thank you all❤️

Respuesta :

Answer:

Buying Lunch

Step-by-step explanation:

look for th price of your desired food. for example you paid the food worth $1.00 but you only have $10.00 cash. you have to make sure that you will receive $9.00 change.