Respuesta :

Answer:

12:39

Step-by-step explanation:

First, to make it easier, round the amount of time the movie lasts to the nearest hour. In this case, the movie "lasts" for 2 hours.

Add 2 hours to 10:40am. Note that when it hits 12, the am becomes pm.

10:40 + 2:00 = 12:40

Now, subtract 1 minute from the amount (1 hr 60 min - 1 hr 59 min = 1 min)

12:40 - 0:01 = 12:39

12:39 pm should be the time the movie ends.

~

Answer:

12:39 pm

Step-by-step explanation:

10:40

+01:59

11:99

1 min = 60 sec

so

11:99

- +1 60

12:39

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico