contestada

A cylinder which is in a horizontal position contains an unknown noble gas at 52600 Pa and is sealed with a massless piston. The piston is slowly, isobarically moved inward 0.150 m, while 18600 J of heat is removed from the gas. If the piston has a radius of 0.305 m, calculate the change in internal energy Δ???? of the system. Δ???? = _______J

Respuesta :

Answer:-16.3 kJ

Explanation:

Given

Pressure inside Cylinder=52,600 Pa

Piston Moved Slowly inwards 0.15 m

Area of piston(A)[tex]=\frac{\pi }{4}d^2[/tex]

[tex]A=0.2922 m^2[/tex]

Change in volume=A\Delta L[/tex]

[tex]\Delta V=0.292\times 0.15=0.04384 m^3[/tex]

Heat removal=18,600 J

From First Law of thermodynamics

[tex]\Delta U=Q-W[/tex]

[tex]W=P\Delta V[/tex]

[tex]W=52600\times 0.04384=-2.3061 kJ [/tex]

as volume is decreasing

Q=-18.6 kJ

[tex]\Delta U=-18.6+2.3061[/tex]

[tex]\Delta U=-16.29 \approx 16.3 kJ[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS