calculate minimum number of incident photons per area and of the minimum dose needed to visualize an object of 1 mm squared using x rays of energy 50 keV. ( thickness 10^-3)(contrast 1%)

Respuesta :

Answer:

minimum number of photon is 4.05 × [tex]10^{7}[/tex]

Explanation:

given data

energy = 50 keV = 50 × [tex]10^{3}[/tex] eV =  50 × [tex]10^{3}[/tex] × 1.602× [tex]10^{-19}[/tex]  J

thickness = 10^-3

contrast = 1%

to find out

number of incident photons

solution

we know here equation that is

E  = n  × h  × ν   .......................1

put here all these value

50 × [tex]10^{3}[/tex] = n × 6.6× [tex]10^{-34}[/tex] × c/ 1× [tex]10^{-3}[/tex]

50 × [tex]10^{3}[/tex] × 1.602× [tex]10^{-19}[/tex]  = n × 6.6× [tex]10^{-34}[/tex] ×( 3 × [tex]10^{8}[/tex] / 1× [tex]10^{-3}[/tex])

solve it and find n

n = 4.05 × [tex]10^{7}[/tex]

so here minimum number of photon is 4.05 × [tex]10^{7}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS