Answer:
The value of change in Gibbs free energy for tin(II) oxide solid is -251.9 kJ/mol.
Explanation:
[tex]Sn(s) + SnO_2(s)\rightarrow 2SnO(s), \Delta G_{f}^{o} = 12.0 kJ[/tex]
[tex]\Delta G_{f,SnO_2}^{o}= -515.8kJ/mol[/tex]
[tex]\Delta G_{f,Sn}^{o}= 0 kJ/mol[/tex]
[tex]\Delta G_{f,SnO}^{o}=?[/tex]
[tex]\Delta G_{f}^{o}=\sum ((\Delta G_{f}^{o})_ {products})-\sum ((\Delta G_{f}^{o})_ {reactants})[/tex]
[tex]12.0 kJ=(2 mol\times \Delta G_{f,SnO}^{o})-(1mol\times 0 kJ/mol+1 mol\times -515.8 kJ/mol)[/tex]
[tex]\Delta G_{f,SnO}^{o}=-251.9 kJ/mol[/tex]
The value of change in Gibbs free energy for tin(II) oxide solid is -251.9 kJ/mol.