Answer:
(A) 10.95 volts (B) 0.0273 A
Explanation:
We have given resistance R =400 ohm
The power rating of the resistor is P =0.300 W
(A) We know that power across the resistor is given by [tex]P=\frac{V^2}{R}[/tex] here V is voltage and R is resistance
So [tex]0.3=\frac{V^2}{400}[/tex]
[tex]V^2=120[/tex]
[tex]V=10.95\ volts[/tex]
(B) The power across a resistor is also given by [tex]P=i^2R[/tex]
[tex]0.3=i^2\times 400[/tex]
[tex]i^2=7.5\times 106{-4}[/tex]
[tex]i=0.0273A[/tex]