A molecule is known to have a molar absorptivity of 18,650 at a certain wavelength. A spectrometer is tuned to this wavelength and used to measure the absorbance of a solution of this substance in a b = 1 cm cuvette. The indicated absorbance of the sample was 1.04. The tested solution used in the experiment was prepared by dissolving 100 mg of the substance into a 100 mL volumetric flask. What is the molecular weight of the substance / molecule tested?

Respuesta :

Answer:

17,932.69 g/mol is the molecular weight of the substance.

Explanation:

Using Beer-Lambert's law :

Formula used :

[tex]A=\epsilon \times c\times l[/tex]

where,

A = absorbance of solution = 1.04

c = concentration of solution =?

l = length of the cell = 1 cm

[tex]\epsilon[/tex] = molar absorptivity of this solution = 18,650 [tex]M^{-1} cm^{-1}[/tex]

Now put all the given values in the above formula, we get the molar absorptivity of this solution.

[tex]1.04=18,650 M^{-1} cm^{-1}\times c)\times (1cm)[/tex]

c = [tex]5.576\times 10^{-5} M[/tex]

[tex]Concentration=\frac{\text{Mass of compound}}{\text{Molecular mass of compound}\times V}[/tex]

V = Volume of the solution in L

Molecular weight of the substance = x

V = 100 mL = 0.1 L

Mass of the substance = 100 mg = 0.1 g

[tex]5.576\times 10^{-5} M=\frac{0.1 g}{x\times 0.1 L}[/tex]

x = 17,932.69 g/mol

17,932.69 g/mol is the molecular weight of the substance.

ACCESS MORE
EDU ACCESS