Respuesta :
Answer:
1.115 Hz
Explanation:
We have given amplitude of the oscillation a=0.20 m
Acceleration due to gravity [tex]g=9.8m/sec^2[/tex]
The maximum frequency of the oscillation is given by [tex]f_{max}=\frac{1}{2\pi }\sqrt{\frac{g}{a}}=\frac{1}{2\times 3.14}\sqrt{\frac{9.81}{0.2}}=1.115 Hz[/tex]
So the maximum frequency of the oscillation is 1.115 Hz
Answer:
Maximum frequency =[tex]f_{max}= 1.115[/tex] [tex]Hz[/tex]
Explanation:
Given amplitude=A=0.20 m
Gravitational acceleration=9.81 [tex]m/s^{2}[/tex]
Using equation of maximum frequency we have
[tex]f_{max}=(1/2\pi)*\sqrt{g/A} \\[/tex]
substitute values,
[tex]f_{max}=(1/2*3.14)*(\sqrt{9.82/0.20}[/tex]
Maximum frequency=[tex]f_{max}=1.115[/tex] [tex]Hz[/tex]