Respuesta :
Answer: The volume of solution required is 0.0275 L.
Explanation:
To calculate the number of moles, we use the equation:
[tex]\text{Number of moles}=\frac{\text{Given mass}}{\text{Molar mass}}[/tex]
Given mass of copper = 4.24 g
Molar mass of copper = 63.55 g/mol
Putting values in above equation, we get:
[tex]\text{Moles of copper}=\frac{4.24g}{63.55g/mol}=0.067mol[/tex]
The chemical equation for the reaction of potassium dichromate and copper follows:
[tex]K_2Cr_2O_7+3Cu+7H_2SO_4\rightarrow 3CuSO_4+Cr_2(SO_4)_3+K_2SO_4+7H_2O[/tex]
By Stoichiometry of the reaction:
3 moles of copper reacts with 1 mole of potassium dichromate.
So, 0.067 moles of copper will react with = [tex]\frac{1}{3}\times 0.067=0.022mol[/tex] of potassium dichromate
To calculate the volume of potassium dichromate, we use the equation:
[tex]\text{Molarity of the solution}=\frac{\text{Moles of solute}}{\text{Volume of solution (in L)}}[/tex]
We are given:
Moles of potassium dichromate = 0.022 mol
Molarity of solution = 0.800 M
Putting values in above equation, we get:
[tex]0.08mol/L=\frac{0.022mol}{\text{Volume of solution}}\\\\\text{Volume of solution}=0.0275L[/tex]
Hence, the volume of solution required is 0.0275 L.
The volume of 0.8 M K2Cr2O7 solution that will completely react with 4.24 g Cu would be 0.042 L
Stoichiometric calculations
From the equation of the reaction:
K2Cr2O7 + 2Cu → K2Cu2O7 + 2Cr
The mole ratio of Cu and K2Cr2O7 is 2:1
Mole of 4.24 g Cu = 4.24/63.5 = 0.067 moles
Equivalent mole of K2Cr2O7 = 0.067/2 = 0.033 moles
Mole = molarity x volume
Volume of 0.033 mole, 0.800 M K2Cr2O7 = 0.033/0.8
= 0.042 L
More on stoichiometric calculations can be found here: https://brainly.com/question/8062886