Answer:
16.25° , 348.11 nm
Explanation:
Using Snell's law as:
[tex]n_i\times {sin\theta_i}={n_r}\times{sin\theta_r}[/tex]
Where,
[tex]{\theta_i}[/tex] is the angle of incidence ( 25.0° )
[tex]{\theta_r}[/tex] is the angle of refraction ( ? )
[tex]{n_r}[/tex] is the refractive index of the refraction medium (glass, n=1.51)
[tex]{n_i}[/tex] is the refractive index of the incidence medium (air, n=1)
Hence,
[tex]1\times {sin25.0^0}={1.51}\times{sin\theta_r}[/tex]
Angle of refraction = [tex]sin^{-1}0.2798[/tex] = 16.25°
Refractive index is equal to velocity of the light 'c' in empty space divided by the velocity 'v' in the substance.
Or ,
n = c/v.
The frequency of the light does not change but the wavelength of the light changes with change in the speed.
c = frequency × Wavelength
Frequency is constant,
The formula can be written as:
n = λ / λn.
Where,
λn is the wavelength in the medium
λ is the wavelength in vacuum (580 nm)
So,
1.51 = 580 / λn
λn = 348.11 nm