Answer:
1.25 V
Explanation:
Total resistance = R₁ +R₂ = 1.5 +0.5
2 x 10³ ohm.
Current in the circuit = Volt / resistance
= [tex]\frac{5}{2\times 10^3}[/tex]
= 2.5 x 10⁻³ A
Voltage drop across R₂ = Current x resistance of R₂
= 2.5 X 10⁻³ X 0.5
= 1.25 V.