Answer:
15.32°
Explanation:
We have given the wavelength [tex]\lambda =591nm=591\times 10^{-9}m[/tex]
Diffraction grating is 1460 lines per cm
So [tex]d=\frac{10^{-2}}{1460}=6.71\times 10^{-6}m[/tex] (as 1 m=100 cm )
For maximum diffraction
[tex]dsin\Theta =m\lambda[/tex] here m is order of diffraction
So [tex]6.71\times 10^{-6}sin\Theta =3\times 591\times 10^{-9}[/tex]
[tex]sin\Theta =0.264[/tex]
[tex]\Theta =15.32^{\circ}[/tex]