contestada

A 7.50 kg bowling ball moving 8.39 m/s to the right hits a 1.36 kg bowling pin at rest. Afterwards, the ball moves 6.38 m/s right. What is the final velocity of the pin?

Respuesta :

Answer:

Final speed of the pin is 11.08 m/s.

Explanation:

It is given that,

Mass of the bowling ball, m₁ = 7.5 kg

Initial speed of bowling ball, u₁ = 8.39 m/s

Mass of bowling pin, m₂ = 1.36 kg

Initial speed of the bowling pin, u₂ = 0

Final speed of the ball, v₁ = 6.38 m/s

We need to find the final speed (v₂) of the pin. It can be solved using the conservation of linear momentum as :

[tex]m_1u_1+m_2u_2=m_1v_1+m_2v_2[/tex]

[tex]m_1u_1+0=m_1v_1+m_2v_2[/tex]

[tex]v_2=\dfrac{m_1u_1-m_1v_1}{m_2}[/tex]

[tex]v_2=\dfrac{7.5\times 8.39-7.5\times 6.38}{1.36}[/tex]

[tex]v_2=11.08\ m/s[/tex]

So, the final speed of the pin is 11.08 m/s. Hence, this is the required solution.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico