contestada

A 68 g sample of copper is at 20â¦C. If 1918 J of energy are added to the copper, what is its final temperature? Assume the specific heat of copper is 387 J/kg ·⦠C. Answer in units of â¦C.

Respuesta :

Answer:

Final temperature of the sample is 92.88 degrees Celsius.

Explanation:

It is given that,

Mass of the sample of copper, m = 68 g = 0.068 kg

Initial temperature, [tex]T_1=20^{\circ}C[/tex]

Energy added to the copper, Q = 1918 J

Specific heat of the copper, [tex]c=387\ J/kg^{\circ}C[/tex]

We need to find the final temperature of the copper sample. The heat added is given by :

[tex]Q=mc\Delta T[/tex]

[tex]Q=mc(T_2-T_1)[/tex], T₂ is the final temperature

[tex]T_2=\dfrac{Q}{mc}+T_1[/tex]

[tex]T_2=\dfrac{1918}{0.068\times 387}+20[/tex]

[tex]T_2=92.88^{\circ} C[/tex]

So, the final temperature of the copper sample is 92.88 degrees Celsius. Hence, this is the required solution.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico