A charge of 7.00 mC is placed at opposite corners corner of a square 0.100 m on a side and a charge of -7.00 mC is placed at other opposite corners. Determine the magnitude and direction of the force on right lower corner. Please explain.

Respuesta :

Answer:

4.03\times10^{7}N[/tex], 135°

Explanation:

charge, q = 7 mC = 0.007 C

charge, - q = - 7 mC = - 0.007 C

d = 0.1 m

Let the force on charge placed at C due to charge placed at D is FD.

[tex]F_{D}=\frac{kq^{2}}{DC^{2}}[/tex]

[tex]F_{D}=\frac{9 \times10^{9}\times 0.007 \times 0.007}{0.1^{2}}=4.41 \times 10^{7}N[/tex]

The direction of FD is along C to D.

Let the force on charge placed at C due to charge placed at B is FB.

[tex]F_{B}=\frac{kq^{2}}{BC^{2}}[/tex]

[tex]F_{B}=\frac{9 \times10^{9}\times 0.007 \times 0.007}{0.1^{2}}=4.41 \times 10^{7}N[/tex]

The direction of FB is along C to B.

Let the force on charge placed at C due to charge placed at A is FA.

[tex]F_{A}=\frac{kq^{2}}{AC^{2}}[/tex]

[tex]F_{D}=\frac{9 \times10^{9}\times 0.007 \times 0.007}{0.1 \times\sqrt{2} \times 0.1 \times\sqrt{2}}=2.205 \times 10^{7}N[/tex]

The direction of FA is along A to C.

The net force along +X axis

[tex]F_{x}=F_{A}Cos45-F_{D}[/tex]

[tex]F_{x}=2.205\times10^{7}Cos45-4.41\times10^{7}=-2.85\times10^{7}N[/tex]

The net force along +Y axis

[tex]F_{y}=F_{B}-F_{A}Sin45[/tex]

[tex]F_{y}=4.41\times10^{7}-2.205\times10^{7}Sin45=2.85\times10^{7}N[/tex]

The resultant force is given by

[tex]F=\sqrt{F_{x}^{2}+F_{y}^{2}}=\sqrt{(-2.85\times10^{7})^{2}+(2.85\times10^{7})^{2}}[/tex]

[tex]F = 4.03\times10^{7}N[/tex]

The angle from x axis is Ф

tan Ф = - 1

Ф = -45°

Angle from + X axis is 180° - 45° = 135°

Ver imagen Vespertilio
ACCESS MORE
EDU ACCESS