Respuesta :

Answer: The final volume will be 16.85 mL

Explanation:

To calculate the new pressure, we use the equation given by Boyle's law. This law states that pressure is inversely proportional to the volume of the gas at constant temperature.  

The equation given by this law is:

[tex]P_1V_1=P_2V_2[/tex]

where,

[tex]P_1\text{ and }V_1[/tex] are initial pressure and volume.

[tex]P_2\text{ and }V_2[/tex] are final pressure and volume.

We are given:

Conversion factor: 1 atm = 760 torr

[tex]P_1=705torr=0.927atm\\V_1=50mL\\P_2=2.75atm\\V_2=?mL[/tex]

Putting values in above equation, we get:

[tex]0.927atm\times 50mL=2.75atm\times V_2\\\\V_2=16.85mL[/tex]

Hence, the final volume will be 16.85 mL

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico