Answer:
4.9 m/s
Explanation:
Let v = speed of the ball = 12 m/s
θ = Angle at which the ball is traveling = 24°
As the ball is traveling at an angle there will be two components. One horizontal component and one vertical component.
Vertical component of speed
[tex]v_y=vsin\theta\\\Rightarrow v_y=12\times sin24\\\Rightarrow v_y=4.88\ m/s[/tex]
∴ Vertical component of its speed is 4.9 m/s