A dime is placed in front of a concave mirror that has a radius of curvature R = 0.40 m. The image of the dime is inverted and two times the size of the dime. Determine the distance between the dime and the mirror.

Respuesta :

Answer:

distance between the dime and the mirror, u = 0.30 m

Given:

Radius of curvature, r = 0.40 m

magnification, m = - 2 (since,inverted image)

Solution:

Focal length is half the radius of curvature, f = [tex]\frac{r}{2}[/tex]

f = [tex]\frac{0.40}{2} = 0.20 m[/tex]

Now,

m = - [tex]\frac{v}{u}[/tex]

- 2 = -[tex]\frac{v}{u}[/tex]

[tex]\frac{v}{u}[/tex] = 2                  (2)

Now, by lens maker formula:

[tex]\frac{1}{f} = \frac{1}{u} + \frac{1}{v}[/tex]

[tex]\frac{1}{v} = \frac{1}{f} - \frac{1}{u}[/tex]

v = [tex]\frac{uf}{u - f}[/tex]            (3)

From eqn (2):

v = 2u

put v = 2u in eqn (3):

2u = [tex]\frac{uf}{u - f}[/tex]

2 = [tex]\frac{f}{u - f}[/tex]

2(u - 0.20) = 0.20

u = 0.30 m

ACCESS MORE
EDU ACCESS