ness won $2000000 in state lottery.After paying 31% of her winnings to taxes, she invested some of the money into an account 5.6% interest and the rest into an account earning 4.3% interest. if the total interest was $74225,how much did she invest into each account?

Respuesta :

Answer:

Sorry, but I don't know

Step-by-step explanation:

Answer:

$1,145,000

$235,000

Step-by-step explanation:

Ness won $2,000,000 in state lottery.

He paid 31% of her winnings to taxes.

Remaining amount = 2,000,000 - ( 31% × 2,000,000)

                                = 2,000,000 - ( 0.31 × 2,000,000)

                                = 2,000,000 - 620,000

                                = $1,380,000

Let x amount invested in 5.6% interest

and y invested in 4.3% interest.

x + y = 1,380,000

[tex]\frac{5.6}{100}x+\frac{4.3}{100}y=74,225[/tex]

5.6x + 4.3y = 7,422,500

5.6(x+y) - 5.6(1,380,000)

y = [tex]\frac{5.6(1,380,000)-7,422,500}{1.3}[/tex]

y = $235,000

x = 1,380,000 - 235,000

x = $1,145,000

Ness invested in 5.6% account = $1,145,000

and in 4.3% account = $235,000

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico