Respuesta :
Answer:
Step-by-step explanation:
Here X no of defective batteries is binomial with p = 1% = 0.01
q = 1-p=0.99
(Because each battery is independent and there are only two outcomes)
Prob that shipment is accepted is for n =36, [tex]P(X\leq 2)[/tex]
=P(x=0,1,2)
= [tex]\Sigma^2_0 36Cr (0.01)^r (0.99)^{36-r}[/tex]
= 0.9944
Answer:
The probability of accepting this shipment is 0.9944.
The company will accept 99.44% of the shipments and reject 0.66% of the shipments.
Step-by-step explanation:
The shipment will be accepted if at most 2 batteries do noy meet the specifications in the sample of 36 batteries.
We can model this as a binomial distribution, with sample size of n=36 and probability of defective of p=0.01.
The probability of having at most 2 batteries defective is:
[tex]P(d\leq2)=P(d=0)+P(d=1)+P(d=2)\\\\\\P(d=k)=\frac{n!}{k!(n-k)!}p^k(1-p)^{n-k}\\\\\\ P(d=0)=\frac{36!}{0!36!}*0.01^0*0.99^{36}=1*1+0.6964=0.6964\\\\P(d=1)=\frac{36!}{1!35!}*0.01^1*0.99^{35}=36*0.01+0.7034=0.2532\\\\P(d=2)=\frac{36!}{2!34!}*0.01^2*0.99^{34}=630*0.0001+0.7106=0.0448\\\\\\P(d\leq2)=P(d=0)+P(d=1)+P(d=2)\\\\P(d\leq2)=0.6964+0.2532+0.0448
=0.9944[/tex]