Respuesta :

Answer: The volume of stock solution needed is 0.016 L

Explanation:

To calculate the volume of stock solution, we use the equation:

[tex]M_1V_1=M_2V_2[/tex]

where,

[tex]M_1\text{ and }V_1[/tex] are the molarity and volume of the stock solution

[tex]M_2\text{ and }V_2[/tex] are the molarity and volume of diluted solution

We are given:

[tex]M_1=12M\\V_1=?L\\M_2=0.10M\\V_2=2L[/tex]

Putting values in above equation, we get:

[tex]12\times V_1=0.1\times 2\\\\V_1=0.016L[/tex]

Hence, the volume of stock solution needed is 0.016 L

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico