Respuesta :

Answer:

21.09 ft/s

Step-by-step explanation:

The first step is to create the ratio of speed/time.

[tex]\frac{56 miles}{4 hours}[/tex]

Next we must simplify

[tex]\frac{14 miles}{1 hour}[/tex]

Next we must convert 14 miles in to feet. There are 5280 feet in a mile.

14 * 5280ft = 75,920 feet

Now for hours into seconds.

1 hour = 60 min, 60 min = 3600 seconds

Our new ratio is \frac{75920ft}{3600sec}

simplify.

75920ft / 3600sec = 21.09ft/s

ACCESS MORE
EDU ACCESS