Cu wire of total mass of 2Kg and diameter of 10mm provides current to the motor to lift an object of 30Kg to the height of 6m. Motor takes 5 minutes to complete the task when 240V is supplied to the system. Find the drift velocity of electrons inside the Cu wire considering motor is 100% efficient. 2. charge ofan electron = 1.6 x 10"C Molar mass of Cu 1.06 x 10-22g Gravitational strength -9.81 N/Kg

Respuesta :

Answer:

drift velocity = 2.3 × [tex]10^{-8}[/tex] m/s

Explanation:

given data

total mass = 2Kg

diameter d = 10 mm = 10 × [tex]10^{-3}[/tex] m

mass m = 30 kg

height = 6 m

time = 5 min = 5×60 = 300 sec

voltage V = 240 V

to find out

drift velocity

solution

first we calculate current I that is

I = mgh / time × v      ..........................1

put here all value

I = 30(9.81) 6 / 300 × 240

I = 0.0245 A

so here

area A = π d² / 4

A = π ( 10 × [tex]10^{-3}[/tex])² / 4

A = 7.85 × [tex]10^{-5}[/tex] m²

so here

drift velocity = I / (n×A×q)    .................2

put her all value

we know electron density n = 8.48 × [tex]10^{28}[/tex] m³

drift velocity = I / (n×A×q)

drift velocity = 0.0245 / (8.48 × [tex]10^{28}[/tex] × 7.85 × [tex]10^{-5}[/tex]  × 1.6× [tex]10^{-19}[/tex] )

drift velocity = 2.3 × [tex]10^{-8}[/tex] m/s

ACCESS MORE
EDU ACCESS