Answer:
190 g
Explanation:
Knowing that:
The grams of oxygen gas (O₂) that a human at rest inhales in 1 hour (60 minutes) will be calculated as:
grams of O₂ = breaths in 1 hour * air inhaled per breath * amount of O₂ in air
[tex]grams O_{2} = 60 min* 20 \frac{breath}{min} * 19.3 \frac{fl.oz. air}{breath} * \frac{1 L}{33.814 fl.oz.} * 0.28 \frac{g O_{2} }{L}[/tex]
grams of O₂ = 191.78 g
190 g of O₂ are inhaled in 1 hour (written in correct number of significant figures)
*In the calculation the amount of air inhaled per breath was converted from fl.oz. to Liters knowing that 1 L = 33.814 fl.oz.