Answer:
For A: The mass of oxygen per gram of sulfur for sulfur dioxide is 0.997 g
For B: The mass of oxygen per gram of sulfur for sulfur trioxide is 1.5 g
Explanation:
The chemical equation for decomposition of sulfur dioxide follows:
[tex]SO_2\rigtarrow S+O_2[/tex]
We are given:
Mass of sulfur = 3.47 g
Mass of oxygen = 3.46 g
To calculate the mass of oxygen per gram of sulfur, we apply unitary method:
For every 3.47 g of sulfur, 3.46 g of oxygen will form.
So, for 1 gram of sulfur, [tex]\frac{3.46g}{3.47g}\times 1g=0.997g[/tex] of oxygen will form.
Hence, the mass of oxygen per gram of sulfur for sulfur dioxide is 0.997 g
The chemical equation for decomposition of sulfur trioxide follows:
[tex]2SO_3\rigtarrow 2S+3O_2[/tex]
We are given:
Mass of sulfur = 5.50 g
Mass of oxygen = 8.25 g
To calculate the mass of oxygen per gram of sulfur, we apply unitary method:
For every 5.50 g of sulfur, 8.25 g of oxygen will form.
So, for 1 gram of sulfur, [tex]\frac{8.25g}{5.50g}\times 1g=1.5g[/tex] of oxygen will form.
Hence, the mass of oxygen per gram of sulfur for sulfur trioxide is 1.5 g