A converging lens (f1 = 12.1 cm) is located 32.4 cm to the left of a diverging lens (f2 = -5.4 cm). A postage stamp is placed 34.5 cm to the left of the converging lens. Locate the final image of the stamp relative to the diverging lens.

Respuesta :

Answer:

The final image of the stamp relative to the diverging lens is 7.01 cm to the left side of the diverging lens.

Explanation:

Given that,

Focal length of converging lens = 12.1 cm

Focal length of diverging lens = -5.4 cm

Object distance = 34.5 cm

We need to calculate the image distance for converging lens

Using lens formula

[tex]\dfrac{1}{v}=\dfrac{1}{f}-\dfrac{1}{u}[/tex]

Put the value into the formula

[tex]\dfrac{1}{v}=\dfrac{1}{12.1}-\dfrac{1}{-34.5}[/tex]

[tex]\dfrac{1}{v}=\dfrac{932}{8349}[/tex]

[tex]v=8.9\ cm[/tex]

We need to calculate the image distance for diverging lens

Object distance is

[tex]u=32.4-8.9=23.5\ cm[/tex]

Using lens formula

[tex]\dfrac{1}{v}=\dfrac{1}{f}-\dfrac{1}{u}[/tex]

Put the value into the formula

[tex]\dfrac{1}{v}=\dfrac{1}{-5.4}-\dfrac{1}{-23.5}[/tex]

[tex]\dfrac{1}{v}=-\dfrac{181}{1269}[/tex]

[tex]v=-7.01\ cm[/tex]

Hence, The final image of the stamp relative to the diverging lens is 7.01 cm to the left side of the diverging lens.

ACCESS MORE
EDU ACCESS