Answer:
G =67.74
Explanation:
Given that
length l=2.4 m
Outside diameter= 16 cm
Inside diameter= 15 cm
Speed N =900 RPM
We know that
[tex]G\ factor=\dfrac{V^2}{rg}[/tex]
Where r is the radius V is the velocity.
So mean radius
[tex]r=\dfrac{15}{2} cm[/tex]
r = 7.5 cm
We know that
[tex]\omega =\dfrac{2\pi N}{60}[/tex]
[tex]\omega =\dfrac{2\pi \times 900}{60}[/tex]
[tex]\omega =94.24 rad/s[/tex]
V=ω x r
V= 94.24 x 0.075 m/s
V= 7.06 m/s
[tex]G\ factor=\dfrac{V^2}{rg}[/tex]
[tex]G\ factor=\dfrac{7.06^2}{0.075\times 9.81}[/tex]
G =67.74