A large man sits on a four-legged chair with his feet off the floor. The combined mass of the man and chair is 95.0 kg. If the chair legs are circular and have a radius of 0.500 cm at the bottom, what pressure does each leg exert on the floor?

Respuesta :

Answer:

Pressure, [tex]P=29.6\times 10^5\ Pa[/tex]

Explanation:

It is given that,

Combined mass of the man and the chair, m = 95 kg

Radius of the leg of chair, r = 0.5 cm = 0.005 m

A large man sits on a four-legged chair with his feet off the floor. The force acting per unit area is called the pressure exerted.

[tex]P=\dfrac{F}{A}[/tex]

[tex]P=\dfrac{mg}{A}[/tex]

Area of 4 legs, A = 4 A

[tex]P=\dfrac{mg}{4\pi r^2}[/tex]

[tex]P=\dfrac{95\times 9.8}{4\pi (0.005)^2}[/tex]

[tex]P=29.6\times 10^5\ Pa[/tex]

So, the pressure each leg exert on the floor is [tex]29.6\times 10^5\ Pa[/tex]. Hence, this is the required solution.

ACCESS MORE
EDU ACCESS