The resistance of each brake lightbulb on an automobile is 6.6 Ω. Use the fact that cars have 12-V electrical systems to compute the current that flows in each bulb if they are connected in series.

Respuesta :

Answer:

current is 0.91 A

Explanation:

given data

resistance = 6.6 Ω

voltage = 12 V

to find out

current

solution

we consider here two brake light bulbs in automobile

we know here total resistance for automobile is 6.6 + 6.6 = 13.2  Ω

so current will be voltage / resistance

current = voltage / resistance    ...................1

so current = 12 / 13.2

current = 0.91

so current is 0.91 A

ACCESS MORE
EDU ACCESS