If a unit price label has a unit price of 13.5 cents per ounce, how much is the total price for a 24 ounce package? a. $0.32 b. $0.56 c. $1.78 d. $3.24

Respuesta :

Answer:

  d.  $3.24

Step-by-step explanation:

To find the total price, multiply the unit price by the number of units. Here, a unit is 1 ounce, so the total price is ...

  $0.135/ounce × 24 ounces = $3.24 . . . for 24 ounces

Answer:

$3.24

Step-by-step explanation:

Cost of one ounce packet = 13.5 cents

By unitary method, the cost of 24 ounce is calculated by the product of cost of one ounce packet x number of ounces

cost of 24 ounce packet = 24 x 13.5 cents = 324 cents

Convert cents into dollars

As we know that 100 cents = $ 1

So, 324 cents = $3.24

Thus, teh cost of 24 ounce packet is $3.24.

ACCESS MORE
EDU ACCESS