Respuesta :
Answer:
Time taken, t = 0.5 seconds
Explanation:
It is given that,
Speed of sound wave, v = 320 m/s
The sound reflects off of a boulder that is 80 m away.
Let t is the time taken to hear the echo. The distance covered by the sound to hear the echo is, 2d. So,
[tex]v=\dfrac{2d}{t}[/tex]
[tex]t=\dfrac{2d}{v}[/tex]
[tex]t=\dfrac{2\times 80\ m}{320\ m/s}[/tex]
t = 0.5 seconds
So, the time taken to hear the echo is 0.5 seconds. Hence, this is the required solution.