Respuesta :
Answer: The mass of ammonia formed is 22.61 grams
Explanation:
To calculate the number of moles, we use the equation:
[tex]\text{Number of moles}=\frac{\text{Given mass}}{\text{Molar mass}}[/tex] .....(1)
- For Hydrogen gas:
Given mass of hydrogen gas = 4 g
Molar mass of hydrogen gas = 2 g/mol
Putting values in equation 1, we get:
[tex]\text{Moles of hydrogen gas}=\frac{4g}{2g/mol}=2mol[/tex]
- For nitrogen gas:
Given mass of nitrogen gas = 30 g
Molar mass of nitrogen gas = 28 g/mol
Putting values in equation 1, we get:
[tex]\text{Moles of nitrogen gas}=\frac{30g}{28g/mol}=1.07mol[/tex]
The chemical equation for the formation of ammonia follows:
[tex]3H_2+N_2\rightarrow 2NH_3[/tex]
By Stoichiometry of the reaction:
3 moles of hydrogen gas reacts with 1 mole of nitrogen gas.
So, 2 moles of hydrogen gas will react with = [tex]\frac{1}{3}\times 2=0.66mol[/tex] of nitrogen gas.
As, given amount of nitrogen gas is more than the required amount. So, it is considered as an excess reagent.
Thus, hydrogen gas is considered as a limiting reagent because it limits the formation of product.
By Stoichiometry of the reaction:
3 moles of hydrogen gas produces 2 moles of ammonia
So, 2 moles of hydrogen gas will produce = [tex]\frac{2}{3}\times 2=1.33moles[/tex] of ammonia
- Now, calculating the mass of ammonia from equation 1, we get:
Molar mass of ammonia = 17 g/mol
Moles of ammonia = 1.33 moles
Putting values in equation 1, we get:
[tex]1.33mol=\frac{\text{Mass of ammonia}}{17g/mol}\\\\\text{Mass of ammonia}=22.61g[/tex]
Hence, the mass of ammonia formed is 22.61 grams