Answer:
1.6784 sec
Explanation:
Length of the pendulum is given as L =0.7 meter
Acceleration due to gravity [tex]g=9.8m/sec^2[/tex]
Time period of the pendulum is given by[tex]T=2\pi \sqrt{\frac{L}{g}}[/tex]
Here L is the length of the pendulum and g is the acceleration due to gravity
So time period [tex]T=2\pi \sqrt{\frac{L}{g}}=2\times 3.14\sqrt{\frac{0.7}{9.8}}=1.6784sec[/tex]
So time period of the given pendulum is 1.6784 sec