8) A horizontal pipe of 50 cm2 cross-sectional area carries a fluid of unknown density at a speed of 3.0 m/s. This pipe feeds a smaller pipe of cross section 25 cm2 . If the pressure difference between the two sections of pipe is 9000 Pa, find the density of the fluid.

Respuesta :

Answer:

fluid density, [tex]\rho = 666.67 kg/m^{3}[/tex]

Given:

Area of cross section of larger pipe, [tex]A_{l} = 50 cm^{2}[/tex]

Area of cross section of smaller pipe, [tex]A_{s} = 25 cm^{2}[/tex]

Velocity of fluid, [tex]v_{i}[/tex] = 3.0 m/s[/tex]

Pressure difference, p = 9000 Pa

Solution:

Using Bernoulli's equation:

[tex]\frac{1}{2}\rho v_{i}^{2} + \rho g h_{a} + P_{i} = \frac{1}{2}\rho v_{o}^{2} + \rho g h_{b} + P_{o}[/tex]                (1)

where

[tex]v_{i}[/tex] = inlet velocity

[tex]v_{o}[/tex] = velocity at outlet

[tex]h_{a}[/tex] and [tex]h_{b}[/tex] = vertical heights

[tex]\rho[/tex] = density of the fluid

[tex]P_{i}[/tex] and [tex]P_{o}[/tex] = Pressure

Since, the pipe is horizontal, thus:

[tex]h_{a}[/tex] = [tex]h_{b}[/tex]

Thus eqn (1) reduces to :

[tex]\frac{1}{2}\rho v_{i}^{2} + P_{i} = \frac{1}{2}\rho v_{o}^{2} + P_{o}[/tex]

Now,

[tex]P_{i} - P_{o} = \frac{1}{2}\rho v_{o}^{2} - \frac{1}{2}\rho v_{i}^{2}[/tex]

[tex]9000 = \frac{1}{2}\rho (v_{o}^{2} - v_{i}^{2})[/tex]            (2)

Also, from the eqn of continuity:

[tex]A_{l}v_{i} = A_{s}v_{o}[/tex]

[tex]v_{o} = \frac{A_{l}}{A_{s}}v_{i}[/tex]

[tex]v_{o} = \frac{50}{25}\times 3.0 = 6.0 m/s[/tex]

Now, using the value of   [tex]v_{o} = 6.0 m/s[/tex] in eqn (2) for fluid density:

[tex]9000 = \frac{1}{2}\rho (6.0^{2} - 3.0^{2})[/tex]

[tex]\rho = 666.67 kg/m^{3}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico