The position function for a free-falling object is s(t) = -16t^2 + vt +5. A ball is thrown upward from the top of a 400-foot building with an initial velocity of 35 feet per second. At what time will the ball reach the ground (round answer to nearest hundredths)? O at 2.19 seconds at 0 seconds at 6.21 seconds at -4.02 seconds

Respuesta :

Answer:

6.21 seconds

Step-by-step explanation:

The position function of a free-falling object is,

[tex]s(t) = -16t^2+v_0t+s_0[/tex]

Where,

[tex]s_0[/tex] = initial height of the object,

[tex]v_0[/tex] = initial velocity of the object,

Here,

[tex]s_0=400\text{ feet}[/tex]

[tex]v_0=35\text{ feet per sec}[/tex]

Hence, the height of the ball after t seconds,

[tex]s(t)=-16t^2+35t+400[/tex]

When s(t) = 0,

[tex]\implies -16t^2+35t+400=0[/tex]

[tex]t=\frac{-35\pm \sqrt{35^2-4\times -16\times 400}}{2\times -16}[/tex]

[tex]t=\frac{-35\pm \sqrt{1225+25600}}{-32}[/tex]

[tex]\implies t\approx -4.02\text{ or }t\approx 6.21[/tex]

∵ Time cannot be negative,

Hence, after 6.21 seconds the ball will reach the ground.

ACCESS MORE
EDU ACCESS