Carbon, hydrogen and ethane each burn exothermically in an excess of air. AHⓇ =-393.7 kJ mol. C(s) + O2(g) → CO2(g) H2(g) + % O2(g) → H20(1) CzHa(g) + 302() → 2CO2(g) + 2H2O(1) AH®=-285.9 kJ mol AH =-1411.0 kJ moll. Use the data to calculate the standard enthalpy change of formation, AH in kJ mol'', of ethene at 298 K 2C(s) + 2H2(g) → C2H4(g)

Respuesta :

Answer: The [tex]\Delta H^o_{rxn}[/tex] for the reaction is 51.8 kJ.

Explanation:

Hess’s law of constant heat summation states that the amount of heat absorbed or evolved in a given chemical equation remains the same whether the process occurs in one step or several steps.

According to this law, the chemical equation is treated as ordinary algebraic expressions and can be added or subtracted to yield the required equation. This means that the enthalpy change of the overall reaction is equal to the sum of the enthalpy changes of the intermediate reactions.

The chemical equation for the reaction of carbon and water follows:

[tex]2C(s)+2H_2(g)\rightarrow C_2H_4(g)[/tex] [tex]\Delta H^o_{rxn}=?[/tex]

The intermediate balanced chemical reaction are:

(1) [tex]C(s)+O_2(g)\rightarrow CO_2(g)[/tex]    [tex]\Delta H_1=-393.7kJ[/tex]    ( × 2)

(2) [tex]H_2+\frac{1}{2}O_2(g)\rightarrow H_2O(l)[/tex]    [tex]\Delta H_2=-285.9kJ[/tex]     ( × 2)

(3) [tex]2C_2H_4(s)+2O_2(g)\rightarrow 2CO_2(g)+2H_2O(l)[/tex]    [tex]\Delta H_3=-1411kJ[/tex]

The expression for enthalpy of the reaction follows:

[tex]\Delta H^o_{rxn}=[2\times \Delta H_1]+[2\times \Delta H_2]+[1\times (-\Delta H_3)][/tex]

Putting values in above equation, we get:

[tex]\Delta H^o_{rxn}=[(2\times (-393.7))+(2\times (-285.9))+(1\times -(-1411))]=51.8kJ[/tex]

Hence, the [tex]\Delta H^o_{rxn}[/tex] for the reaction is 51.8 kJ.

ACCESS MORE
EDU ACCESS