Respuesta :

Answer:

the interest paid is $276

Step-by-step explanation:

Hello, I think I can help you with this

it is possible to find the value of the profit by using simple rule of three

Step one

Define

if

$2300=100%

$x?=12%  

step two

define the relation, and do the math

[tex]\frac{2300}{100}=\frac{x}{12}\\isolating\ x \\ x=\frac{2300*12}{100}\\x=\frac{27600}{100}\\ x=276\\[/tex]

Hence, the interest paid is $276

Do not hesitate to ask me any questions you have,have a fantastic day,

ACCESS MORE
EDU ACCESS