contestada

A light ray travels in the +x direction and strikes a slanted surface with an angle of 62° between its normal and the ty axis. The surface is a clear solid with an index of refraction 1.33. What is the x component of the direction of the resulting reflected light ray?

Respuesta :

Answer:

- 0.6

Explanation:

Given that angle between normal y axis is 62° so angle between  normal

and x axis will be 90- 62 = 28 °. Since incident ray is along x axis , 28 ° will be the angle between incident ray and normal ie it will be angle of incidence

Angle of incidence = 28 °

angle of reflection = 28°

Angle between incident ray and reflected ray = 28 + 28 = 56 °

Angle between x axis and reflected ray = 56 °

x component of reflected ray

= - cos 56 ( it will be towards - ve x axis. )

- 0.6

ACCESS MORE
EDU ACCESS