contestada

A sinusoidal wave is traveling along a rope. The oscillator that generates the wave completes 43.0 vibrations in 29.0 s. A given crest of the wave travels 430 cm along the rope in 14.0 s. What is the wavelength of the wave?

Respuesta :

Answer:

wavelength is 20.71 cm

Explanation:

given data

wave = 43.0 vibrations

time = 29 s

wave travels = 430 cm

time t2 = 14 s

to find out

wavelength

solution

we know here wavelength formula that is

wavelength = velocity / frequency  .........................1

here frequency = 43 / 29 = 1.4827 Hz

and velocity = 430 / 14 = 30.71 cm/s

so here from equation 1 put all value

wavelength = velocity / frequency

wavelength = 30.71 / 1.4827

wavelength = 20.71 cm

so wavelength is 20.71 cm

Otras preguntas

ACCESS MORE
EDU ACCESS