In a photoelectric-effect experiment, the maximum kinetic energy of electrons is 3.0 eV . When the wavelength of the light is increased by 50%, the maximum energy decreases to 1.2 eV . What is the work function of the cathode? What is the initial wavelength?

Respuesta :

Answer:

2.4 eV

230 nm

Explanation:

The equation for the photoelectric effect is:

[tex]Emax = h * f - \phi[/tex]

Where

h: Planck's constant (4.13e-15 eV * s)

f: frequency

phi: work function

This can be omdified to:

[tex]Emax = h * \frac{c}{\lambda} - \phi[/tex]

Where

c: speed of light in vacuum

lambda: wave length

We can set two equations:

(1) [tex]3 = h * \frac{c}{\lambda} - \phi[/tex]

(2) [tex]1.2 = h * \frac{c}{1.5 * \lambda} - \phi[/tex]

If we multiply equation (2) by 1.5 we obtain

(3) [tex]1.8 = h * \frac{c}{1.5 * \lambda} - 1.5 * \phi[/tex]

If we substract eq (3) from eq (1)

[tex]1.2 = 0.5 * \phi[/tex]

[tex]\phi =\frac{1.2}{0.5} = 2.4eV[/tex]

Knowing this we can calculate the original wavelength

[tex]\lambda = h * \frac{c}{3 + \phi}[/tex]

[tex]\lambda = 4.13e-15 * \frac{3e8}{3 + 2.4} = 2.3e-7 m = 230 nm[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS