A closed loop piping system has 50 ft of water (149.5 kPa) pipe friction loss, and a vertical height of 20 ft (6.1 m). What is the pump head pressure required related to this vertical rise? A. O ft of water (0 Pa) B. 20 ft of water (59.8 kPa) C. 70 ft of water (209.2 kPa)

Respuesta :

Answer:

C. 70 ft of water (209.2 kPa)

Explanation:

the formula for this problem is:

pump head pressure = pipe friction loss + vertical height

pump head pressure = 50+20

pump head pressure = 70 ft

converting to a kPa answer we have...

pump head pressure = (70ft*149.5kPa) /50 ft

 pump head pressure = = 209.3Kpa

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico