Answer:
The correct answer is B) 3 x $1,000 + $25,000 - $10,000 = $18,000
Explanation:
John's estimated cost of owning and driving the car for three years is calculated with three elements.
We add Initial investment with Cost of maintenance, Savage value must be discounted because we recover that money at the end of the 3 years.
So,
Cost of owning and driving the car= Initial investment + Cost of maintenance-Savage value
Cost=$25,000+ 3 x $1,000 - $10,000 = $18,000