Respuesta :

Answer:

$992.227

Step-by-step explanation:

We have given amount of payment =$12000

Total time =8 years, as payment is payable semiannually so total period = 8×2=16 period

Rate of interest =7% annually so 3.5% semiannually

Present value annuity factor for 16 period at rate of 3.5%

[tex]=\sum \frac{1}{(1+3.5)^1}+\frac{1}{(1+3.5)^2}+\frac{1}{(1+3.5)^3}+----------------\frac{1}{(1+3.5)^{16}}=12.094[/tex]

So annuity [tex]=\frac{total\ payment}{present\ value\ annuity\ factor}=\frac{$12000}{12.094}=$992.227[/tex]  

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico