Answer: 88 m/s
Explanation:
If we are talking about an acceleration at a uniform rate, we are dealing with constant acceleration, hence we can use the following equation:
[tex]{V_{f}}^{2}={V_{o}}^{2}+2ad[/tex] (1)
Where:
[tex]V_{f}=0[/tex] Is the final velocity of the plane (we know it is zero because we are told the pilot stops the plane at a specific distance)
[tex]V_{o}[/tex] Is the initial velocity of the plane
[tex]a=-8m/s^{2}[/tex] is the constant acceleration of the plane
[tex]d=484m[/tex] is the distance at which the plane stops
Isolating [tex]V_{o}[/tex] from (1):
[tex]V_{o}=\sqrt{-2ad}[/tex] (2)
[tex]V_{o}=\sqrt{-2(-8m/s^{2})(484m)}[/tex] (3)
Finally:
[tex]V_{o}=88m/s[/tex] This is the veocity the plane had before braking began