Question 5
5 pts
A total of $10,000 is invested in two funds, Fund A and Fund B. Fund A pays 5% annual
interest and Fund B pays 7% annual interest. The combined annual interest is $630.
How much of the $10,000 is invested in Fund A?

Respuesta :

Answer:anwser would be c

Step-by-step explanation:

aachen

Answer:

$3500

Step-by-step explanation:

Given: A total of $10,000 is invested in two funds, Fund A and Fund B. Fund A pays 5% annual interest and Fund B pays 7% annual interest. The combined annual interest is $630.

To Find: How much of the $10,000 is invested in Fund A

Solution:

Total amount invested [tex]=\$ 10000[/tex]

Let the amount invested in Fund A [tex]=\text{x}[/tex]

The Amount invested in Fund B   [tex]=\$ 10000-\text{x}[/tex]

We know that

[tex]\text{interest}=\frac{\text{principal}\times \text{rate} \times \text{time}}{100}[/tex]

Annual interest accrued from Fund A [tex]=\frac{\text{x}\times5}{100}[/tex]

Annual interest accrued from Fund B [tex]=\frac{(10000-\text{x})\times7}{100}[/tex]

Combined annual interest accrued[tex]=\$ 630[/tex]

Combined annual interest accrued = Annual interest accrued from Fund A+ Annual interest accrued from Fund B

[tex]\frac{\text{x}\times5}{100}+\frac{(10000-\text{x})\times7}{100}[/tex] [tex]=\$ 630[/tex]

[tex]\frac{5\text{x}+70000-7\text{x}}{100}=630[/tex]

[tex]\frac{70000-2\text{x}}{100}=630[/tex]

[tex]2\text{x}=7000[/tex]

[tex]\text{x}=3500[/tex]

Amount invested in Fund A is [tex]\$ 3500[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico