ASAP PLEASE HELP!!!
Lengths of newborn girls are normally distributed with a mean of 49.2 cm and a standard deviation of 1.8 cm.

Find the z-score associated with newborn girls who are 50 cm long:
&
What percent of newborn girls will be 50 cm or longer?

Respuesta :

Z score = (x -mean) /  standard deviation.

For this problem X = 50 cm.

Z-score = (50 - 49.2) / 1.8

Z score = 0.8 / 1.8

Z score = 0.44

Look up 0.44 on a z-score table.

0.44 = 0.6700

0.67 x 100 = 67% will be 50 cm or longer.

Answer:

67%

Step-by-step explanation:

67%

ACCESS MORE
EDU ACCESS